Raglan marzył mi się już dawno, więc jak tylko przyszło mi do głowy ciekawe połączenie materiałów ze swoich zbiorów postanowiłam wziąć się do pracy. Wykrój jak w większości postanowiłam wykonać sama, w efekcie mojej pracy powstał prosty tutorial na przygotowanie rękawa reglanowego. Przygotowani takiego wykroju nie powinno zająć więcej, jak około godziny. Zachęcam więc do korzystania i własnych przeróbek!
1. Na początek:
Przygotuj wykrój wyjściowy najlepiej jeżeli będzie to wykrój podstawowy z zaszewką piersiową i pionowymi zaszewkami modelującymi sylwetkę oraz wykrój na rękaw.
Może to być bluzka lub sukienka, wykrój jednak powinien być już wcześniej 'sprawdzony' i dopasowany do potrzeb sylwetki. To gwarantuje sukces na końcu!
Jak widać na załączonym zdjęciu w moim przypadku wykrój części przedniej został poszerzony, a pionowa zaszewka modelująca zlikwidowana.
Do dalszej pracy potrzebna będzie tylko linijka, dodatkowy papier oraz krzywik krawiecki (nie jest on niezbędny).
Zaczynamy od wyznaczenia punktu (czerwony) na podkroju pach, powinien się on znajdować tuż nad nacięciem (czarna linia) znajdującym się na wykroju podstawowym. Punkty (czerwone) znajdujące się na podkroju szyi wyznaczamy samodzielnie w zależności od tego, jak ma wyglądać nasza linia rękawa raglanowego oraz jaki dekolt posiada nasz wykrój podstawowy. W moim przypadku było to 6 cm od linii barku dla przodu oraz 4,5 cm w przypadku tyłu.
Mamy wyznaczone, tak jak na zdjęciu powyżej dwa punkty czerwone, które łączymy linią prostą. Wyznaczamy środek narysowanej linii oraz prowadzimy z niego linię prostopadłą o długości 0,5-1cm.
Ta linia wyznaczyła nam kolejny punkt, który przy pomocy krzywika łączymy ze wcześniej wyznaczonymi punktami czerwonymi. W ten sposób mamy linię żółtą.
3. Przesuniecie linii ramienia.
Przesuwamy linię ramienia poprzez odcięcie od szablonu przodu paska o szerokości 1 cm.
Odcięty pasek przyklejamy do linii ramienia tyłu szablonu.
4. Odcięcie linii rękaw.
Pozostało odcięcie linii rękawa po wyznaczonej w pkt. 2 żółtej linii. Na odciętych częściach oznaczyłam fioletową linią podkroje pach. Na dalszym etapie odcięte części będą wzdłuż tej linii łączone z rękawem.
5. Przeróbki rękawa.
Przesuwamy linię główną rękawa (czerwona przerywana) o 1 cm w lewo, czyli w kierunku przodu.
Nowo powstałą linię (czarna ciągła) przedłużamy o 1cm w górę. Na jej zakończeniu rysujemy linię prostopadłą.
6. Tworzenie rękawa raglanowego.
Odcięte w pkt 4 części formy przodu i tyłu przykładamy do rękawa wzdłuż zaznaczonego na fioletowo brzegu.
Dolne rogi odciętych części form powinny znajdować się tuż nad nadcięciem, czyli w odległości zbliżonej jak w pkt 2. Górne rogi powinny znajdować się na wysokości linii prostopadłej z pkt 5 (czerwona linia).
Po dopasowaniu odciętych części do rękawa według powyższych wskazówek łączymy wszystkie elementy taśmą klejącą.
7. Tworzenie rękawa raglanowego cdn.
Przygotowany według pkt 6 rękaw przykładamy do dużej czystej kartki (w moim przypadku pergamin). Następnie przygotowaną formę odrysowujemy wzdłuż zaznaczonych na czarno brzegów. Zwróćcie w szczególności uwagę na zaznaczone na czerwono punkty formy, które należy ze sobą połączyć.
8. Modelowanie raglanu.
Po przerysowaniu formy zgodnie z pkt 7, pozostaje nam tylko modelowanie podkrojów pach oraz lnii ramion (czerwona linia), a następnie wycięcie gotowych form na przód oraz tył rękawa raglanowego.
9. Koniec
Na zdjęciu obok widać efekt końcowy, czyli gotową formę na bluzkę z rękawem raglanowym. Pozostaje nam tylko uszycie modelu testowego, aby sprawdzić czy na pewno wszystko jest ok.
Mój model nie wymagał żadnych poprawek, więc szybko wzięłam się do szycia modelu docelowego.
Co powstało z przedstawionej formy już niedługo na blogu!
Mam nadzieję, że instrukcja okaże się przydatna i ułatwi samodzielne modelowanie form. Przy jej przygotowaniu bazowałam głównie na książce 'How to use, adapt and design sewing patterns' Lee Hollahan oraz 'Krój i modelowanie odzieży damskiej lekkiej' M. Bily Czapowa, K. Mierowska.